27.5.2021

Špičkové vědecké centrum v Brně

Špičkové vědecké centrum v Brně

Mezinárodní centrum klinického výzkumu funguje deset let a svůj potenciál neustále dokazuje. Jedna z jeho sekcí sídlí i v našem biotechnologickém parku.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu je úzce navázáno na Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. V současnosti v tomto centru působí 247 výzkumníků, z toho 76 cizinců. Snaží se o pokrok zejména v léčbě kardiovaskulárních a neurologických onemocnění a důraz kladou na tzv. translační medicínu, tedy způsoby, jak poznatky z laboratoře přenést do praxe.  

Pod tímto centrem fungují také platforma Stroke Brno a jeho výzkumná skupina Proteinové inženýrství, která se snaží vyrobit bílkovinu s vylepšenými vlastnostmi, která by dokázala rozpustit krevní sraženinu v mozku rychleji než současně dostupné léky. Dalším náročným úkolem, kterému se tato skupina věnuje, je objevení mechanismu, jak vzniká Alzheimerova choroba. Pokud by se jim podařilo tento mechanismus objevit, bude snadnější na něj navázat adekvátní diagnostiku a léčbu. 

Článek o Mezinárodním centru klinického výzkumu a jejich výzkumných aktivitách vyšel v Právu dne 22.5.2021: www.sci.muni.cz/clanky/spickove-vedecke-centrum-v-brne-jednou-zmenime-medicinu

Přehled novinek